WYJĄTKOWY LOGOTYP NA WYJĄTKOWY JUBILEUSZ

Szanowni Państwo,

Rok 2018 będzie wyjątkowy dla całej polskiej piłki ręcznej – będzie to bowiem rok Wielkiego Jubileuszu!

W przyszłym roku mija równo 100 lat od momentu, kiedy ta niezwykle popularna dziś na świecie dyscyplina sportu, miała swoją pierwsza odsłonę na ziemiach polskich, a dokładnie w polskiej miejscowości granicznej pomiędzy Prusami a Imperium Rosyjskim tj. w Szczypiornie.

To właśnie w Kaliszu, w koszarach i barakach garnizonu, za drutami kolczastymi obozu jenieckiego, polscy legioniści rozgrywali pierwsze, historyczne mecze piłki ręcznej.

Pomimo tego, że piłsudczykom odebrano broń i wolność, na duchu podnosiła nadzieja na odzyskanie niepodległości. Z apatii i marazmu pozwoliła im się wyrwać samodyscyplina i właśnie piłka ręczna, która stała się niezwykle popularna wśród internowanych żołnierzy Józefa Piłsudskiego.

Wówczas zapewne nie zdawali oni sobie sprawy z faktu, że tworzą podwaliny jednej z najpopularniejszej obecnie gier zespołowych w Polsce.

Od tamtych wydarzeń mija 100 lat, a czas ten pozwolił kolejnym pokoleniom pasjonatów handballu popularyzować tę dyscyplinę i podjąć wymierne działania, aby dorównać najlepszym.

Najpierw rozgrywano mecze w zespołach 11-osobowych na otwartych boiskach, by z czasem z drużynami 7-osobowymi przenieść się do hal sportowych.

Na przestrzeni lat powstawały nowe organizacje i kluby, zwiększała się rzesza sympatyków piłki ręcznej i w końcu przyszła pora na reprezentacyjne sukcesy oraz medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Niewątpliwie zwieńczeniem tego okresu był perfekcyjnie zorganizowany przez nasz kraj turniej finałowy mistrzostw Europy mężczyzn w roku 2016, który przez kibiców i ekspertów uznany został za najlepsze EURO w historii dyscypliny.

Teraz przed nami nowy wiek wielkich wyzwań i nadziei, w tym organizacja finałów mistrzostwa świata kobiet U-18 w Kielcach w 2018 roku czy finałów mistrzostw świata mężczyzn, które w roku 2023 Polska zorganizuje wspólnie ze Szwecją.

W tym wyjątkowym czasie mamy powody do dumy i radości. To nasze wspólne święto i w równym stopniu dotyczy ono zarówno najmłodszych pasjonatów szczypiorniaka, jak i tych, którzy na przestrzeni lat naszą historię tworzyli – mówi prezes Andrzej Kraśnicki.

W nowe stulecie wkraczamy ze specjalnie na tę okazję przygotowanym logotypem, przypominającym o najważniejszych momentach naszej wiekowej historii. Jesteśmy wielką Rodziną polskiej piłki ręcznej, a przed nami wspaniały Jubileusz! – podkreśla prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Aktualności
I memoriał Bożeny Markiewicz (Gniedziuk)

HARMONOGRAM i PROGRAM I MEMORIAŁU BOŻENY MARKIEWICZ (GNIEDZIUK) Sobota 21.10.2017 1 9:30 – 10:10 AP Marcovia Marki KPR ROKiS Radzymin 2 10:15 – 10:55 UKPR Agrykola Warszawa AZS EUST Radom 3 11:00 …

Aktualności
Komunikat z dn. 12.10.2017 r. dot. rozgrywek Pucharu Polski Kobiet na szczeblu WMZPR

Komisja Ligi WMZPR informuje o spotkaniach w ramach rozgrywek WMZPR o Puchar Polski Kobiet. 1. NLO SMS ZPRP II Płock 2. wolny los 3. MMKS Jutrzenka Płock 4 NLO SMS …

Aktualności
Komunikat nr 7 z dn. 13.10.2017 r. dot. rozgrywek młodzieżowych

KOMUNIKAT NR 7 KRM WMZPR z dn. 13.10.2017 r. dot. rozgrywek młodzieżowych w sezonie 2017/2018 1. Komisja Rozgrywek Młodzieżowych Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej informuje o wprowadzeniu aneksu do Regulaminu rozgrywek …