Juniorki APR Radom czwartą drużyną w Polsce ! ! !

16 marca 2021

W piątek i sobotę na hali Pogoni w Zabrzu odbywał się Turniej Final 4 z udziałem najlepszych drużyn w kategorii juniorek, na którym wyłoniono mistrza Polski juniorek.

Do grona najlepszych drużyn w kraju zakwalifikował się przedstawiciel województwa Mazowieckiego APR Radom prowadzony prze trenera Piotra Włoskiewicza. Po dwóch wielce emocjonujących meczach zakończonych remisami niestety nie udało się zdobyć medalu, gdyż w półfinale w serii rzutów karnych triumfowały gospodynie SPR Pogoń 1945 Zabrze, a w meczu o brązowe medale również w rzutach karnych skuteczniejszy okazał się zespół SPR Arka Gdynia. Zwycięstwo w wielki finale odniósł zespół UKS Roxa Lublin.

Pierwszy dzień turnieju był dniem meczów półfinałowych. Pierwsze spotkanie rozegrały między sobą drużyny UKS Roxa Lublin i SPR Arka Gdynia. W tym bardzo „ofensywnym” meczu (oba zespoły rzuciły łącznie 75 bramek) cały czas na prowadzeniu był zespół z Lublina, do przerwy prowadząc dwoma bramkami (20:18), ale w ostatecznym rozrachunku wygrywając jedynie różnicą jednego trafienia (38:37).

Równie wiele, a prawdopodobnie nawet więcej emocji przyniosła druga batalia o finał. W niej gospodynie SPR Pogoń 1945 Zabrze podejmowały naszego przedstawiciela APR Radom. Od samego początku obie ekipy postawiły zdecydowanie na „defensywę”, starając się jak najbardziej utrudnić rywalkom zdobycie bramki. Po przewadze w początkowym etapie meczu zespołu gospodyń (6:2) zawodniczki z Radomia szybko dogoniły rywalki i na przerwę oba zespoły schodziły z parkietu przy stanie 11:11. Druga połowa to już pojedynek „bramka za bramkę”, gdzie żaden zespół nie zdołał wypracować przewagi większej niż dwóch trafień. W końcówce to zespół z Radomia miał szansę przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (prowadzenie w 56 minucie 20:22), ale ostatecznie zabrzanki doprowadzają do remisu 22:22 i o awansie do finału zadecydować miały rzuty karne. W nich skuteczniejsze okazały się zawodniczki Pogoni, przez co gospodarz Final Four był nadal w walce o najcenniejsze trofeum, a APR Radom musiał się zadowolić pojedynkiem o trzecie miejsce w Polsce.

W drugim dniu o brąz mierzyły się piątkowe przegrane, czyli zespoły z Gdyni oraz Radomia. To spotkanie było niemal kopią piątkowego pojedynku Radomia z Zabrzem, z tym wyjątkiem, że w pierwszej połowie to zawodniczki APR-u miały optyczną przewagę i prowadziły w pewnym momencie nawet trzema bramkami (6:9), ale ostatecznie do przerwy był remis (9:9). Druga połowa do już dobrze znany w tym turnieju pojedynek „bramka za bramkę”, gdzie tylko raz jeden z zespołów objął dwubramkowe prowadzenie (34 minuta, 12:10 dla SPR-u) a poza tym na tablicy cały czas widniał wynik remisowy lub jednobramkowe prowadzenie jednej z drużyn. Tym razem to zawodniczki z Radomia zdobyły ostatnią bramkę w regulaminowym czasie gry, która dała remis (22:22) i ponownie o wyniku miał zadecydować konkurs rzutów karnych. Niestety w tym turnieju rzuty karne nie były mocną stroną zawodniczek APR-u i ponownie to rywalki zachowały więcej „zimnej krwi” i okazały się skuteczniejsze w tym pojedynku. Brązowe medale przypadły zawodniczkom SPR Arka Gdynia.

Największe emocje przyniósł późniejszy mecz o 1 miejsce, gdzie w wielkim finale gospodynie z Zabrza podejmowały zespół UKS Roxa Lublin. W pierwszej połowie i na początku drugiej wynik cały czas oscylował na granicy remisu, ale wtedy przyjezdne zaczęły nadawać ton grze i zdołały wypracować najpierw czterobramkową (15:19 w 39 minucie), a następnie nawet pięciobramkową przewagę (19:24 w 50 minucie) i to w ostatecznym rozrachunku pozwoliło odnieść zwycięstwo – nie wystarczył nawet niesamowity zryw zespołu gospodyń z Zabrza, które w ostatniej minucie dwa razy zdobywały bramkę kontaktową (25:26 i 26:27). Ostatnie trafienie zaliczyły zawodniczki z Lublina, a rywalki nie potrafiły już odpowiedzieć. UKS ROXA LUBLIN po pasjonujących i emocjonujących spotkaniach została mistrzem Polski juniorek!

GRATULUJEMY zwyciężczyniom, jak i pozostałym uczestnikom turnieju finałowego, ponieważ poziom był bardzo wyrównany o czym świadczy fakt, że żaden zespół nie wygrał różnicą większą niż dwie bramki, a w dwóch spotkaniach do wyłonienia zwycięzcy potrzebne byłe serie rzutów karnych ! ! !