19.09.2015 r. – Zmarł Profesor Mieczysław Żmijewski

19 września 2015

nekrolog_gora

„Ludzie, których kochamy zostają na zawsze,
Bo zostawili ślady w naszych sercach.”

Pogrążonej w bólu
Rodzinie i Bliskim
Ś.P. Mieczysława Lecha Żmijewskiego
Profesora, Wicedyrektora, Wychowawcy, Trenera
wyrazy głębokiego współczucia

składają
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy oraz Młodzież
Liceum Ogólnokształcącego
im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

 

Szczere kondolencje składają w imieniu rodziny sympatyków piłki ręcznej członkowie Zarządu WMZPR

 

Mieczysław Lech Żmijewski

Mieczysław Lech Żmijewski, syn Jadwigi i Narcyza urodził się 12 stycznia 1923 roku w Sierpcu. Z Miastem Sierpc związał całe swoje życie zawodowe i społeczne. Pracę zawodową rozpoczął w 1948 roku  jako Przewodniczący Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej, gdzie pracował do 1952 roku. W trudnych, powojennych czasach odbudowywał ruch sportowy, inicjując wiele cennych akcji sportowych i społecznych.

W 1952 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu jako nauczyciel wychowania fizycznego, gdzie pracował do 1983 roku, kiedy to po 35 latach owocnej pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Pracując w Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu przez pewien czas pełnił funkcję Wicedyrektora.

Od samego początku pracy zawodowej Pan Profesor Żmijewski przystąpił do organizowania sportu szkolnego na terenie Miasta, czego ukoronowaniem było powołanie przez niego w roku 1958 Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Mazur” Sierpc. Był to klub dwusekcyjny: piłka ręczna i lekkoatletyka. W Klubie rozwijały swoje talenty zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

Z kolejnymi rocznikami odnosił Pan Profesor znaczące sukcesy nie tylko w województwie warszawskim, ale również na arenie krajowej. Nie sposób  wymienić wszystkich. Do najważniejszych należy zaliczyć wychowanie wielu wspaniałych lekkoatletów, medalistów Mistrzostw Polski i reprezentantów Polski w kategoriach młodzieżowych: Haliny Chęcińskiej, Teresy Kopycińskiej, Marii Domańskiej, Teresy Piwowarskiej, Bogusławy Wilczyńskiej, a wśród chłopców Kazimierza Czermińskiego.

W piłce ręcznej drużyny dziewcząt i chłopców zdobyły ponad 20 tytułów mistrzów województwa warszawskiego. W roku 1954 drużyna chłopców LO Sierpc w piłce ręcznej 11-osobowej zajęła 4 miejsce w Polsce. Drużyny prowadzone przez Profesora Żmijewskiego dochodziły do półfinałów i finałów Mistrzostw Polski.

Z plejady zawodniczek i zawodników, którzy z powodzeniem grali w klubach pierwszoligowych warto wymienić Teresę Kopycińską, Teresę Piwowarską, Stanisława Sulińskiego, a przede wszystkim Ewę Żurawską – wielokrotną reprezentantkę Polski, królową strzelczyń Mistrzostw Świata.

Imponująca jest praca społeczna, której przez lata oddawał się Pan Profesor. W latach 1948-1975 był członkiem Zarządu Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej, członkiem Zarządu Szkolnego Związku Sportowego w Warszawie, a następnie w Płocku. Przez 25 lat był sekretarzem Zarządu MKS „Mazur” oraz Honorowym Przewodniczącym naszego Klubu.

Był sędzią lekkoatletycznym, sędziując m.in. podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Był inicjatorem budowy hali sportowej przy sierpeckim Liceum. To dzięki jego uporowi w połowie lat osiemdziesiątych oddano do użytku ten piękny obiekt sportowy.

Podczas obchodów Jubileuszu 55-lecia Klubu Pan Lech Żmijewski był gościem honorowym uroczystości, spotkał się z blisko 70osobową grupą zawodników Klubu, którzy specjalnie na to spotkanie przyjechali do rodzinnego miasta z odległych zakątków kraju i świata. Dla uhonorowania tego wielkiego pasjonata sportu, wychowawcy i trenera wielu roczników sierpeckiej młodzieży, Honorowego Prezesa MKS „Mazur” Sierpc przed Liceum zasadzono drzewo dąb MAZURLECH. Drzewo jest symbolem Klubu oraz jego założyciela.

Za swoją działalność wychowawczą, sportową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty krzyż Zasługi
  • Medal Zasłużony dla Województwa Warszawskiego i Płockiego
  • Medal Zasłużony dla Miasta Sierpca
  • Medal Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Złota Odznaka Polskiego związku Lekkiej Atletyki
  • Diamentowa Odznaka Związku Piłki  Ręcznej w Polsce
  • Medal Pamiątkowy Marszałka Województwa Mazowieckiego PRO MASOVIA za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego.

 

Pan Lech Żmijewski odszedł od nas 17 września 2015 roku w wieku 92 lat.

Zarząd Klubu MKS „Mazur” Sierpc

 

Joma