Mazowsze zdominowało Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Piłce Ręcznej Podlaskie 2022

5 kwietnia 2022

W dniach 29.03-02.04.2022 r. województwo Podlaskie było organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Ręcznej. Dziewczęta z rocznika 2007 i mł. swoje mecze rozgrywały na hali w Łomży, natomiast Chłopcy z rocznika 2007 i mł. w Dąbrowie Białostockiej. W wyniku 5-cio dniowej rywalizacji bezkonkurencyjne okazały się obie Kadry Mazowieckie, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wrócili do domów ze złotymi medalami.

„To były niezwykle emocjonujące i bardzo udane dla nas turnieje. Już dawno nie zdarzyła się sytuacja żeby kadra Mazowsza zdobyła dwa złote medale jednocześnie wśród dziewcząt i chłopców. Chciałbym w tym miejscu pogratulować naszym zawodniczkom i zawodnikom za wspaniałą grę i bardzo wysoki poziom sportowy, który zaprezentowali, myślę że nikt nie miał wątpliwości, które drużyny były najlepsze na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2022. Szczególne podziękowania i gratulacje kieruję do naszych trenerów i członków sztabów szkoleniowych naszych kadr wojewódzkich, za ich profesjonalizm i znakomite przygotowanie zawodniczek i zawodników do rywalizacji. Dziękuję też Unii Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza za wsparcie finansowe oraz opiekę organizacyjną w fazie przygotowań i w procesie szkolenia. Na samym końcu pragnę podziękować i podkreślić wsparcie Partnera Technicznego WMZPR, firmy Joma SPORT S. A., która zapewniła najwyższej jakości sprzęt sportowy dla naszych reprezentacji”, powiedział Grzegorz Gutkowski, Prezes Warszawsko – Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej.

Bezpośrednie przygotowania do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się w ramach  „ Szkółki Wojewódzkiej OSPR” realizowanej przez Program Ministerialny ZPRP.

Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie każdej z kategorii.

Kadra Województwa Mazowieckiego Młodziczek:

Nasze reprezentantki rozpoczęły rywalizację w Grupie „E” od pojedynku z Kadrą Województwa Wielkopolskiego. Spotkanie od samego początku było bardzo wyrównane, jednak po ostatnim gwizdku sędziów to Nasze zawodniczki cieszyły się z minimalnego zwycięstwa odniesionego w ostatnich sekundach:

Mazowieckie – Wielkopolskie 22:21 (11:10)

Kolejnym przeciwnikiem w pierwszym „meczowym” dniu zawodów były reprezentantki kadry Województwa Zachodniopomorskiego. To spotkanie również było bardzo zacięte, na tyle że do wyłonienia zwyciężczyń potrzebna była seria rzutów karnych, w której Nasze dziewczyny zachowały więcej „zimnej krwi” i ostatecznie zapewniły sobie awans do strefy medalowej:

Zachodniopomorskie – Mazowieckie 26:26 (12:14) k <2:4>

Drugiego dnia turnieju Nasza Kara rozegrała spotkanie z Reprezentacją Województwa Małopolskiego, a stawką dla Nas było pierwsze miejsce i rozstawienie w półfinale. Przekonujące zwycięstwo różnicą 14-tu trafień nie pozostawia wątpliwości, która drużyna była tego dnia lepsza:

Małopolskie – Mazowieckie 19:33 (12:18)

Drugie miejsce i również awans do strefy medalowej uzyskała Kadra Województwa Wielkopolskiego po dramatycznym zwycięstwie w serii rzutów karnych z Kadrą Województwa Zachodniopomorskiego.

Tabela Końcowa Grupy „E”

WojewództwoZRwRpPPKTBilans
1.Mazowieckie2100881:66
2.Wielkopolskie1101566:61
3.Zachodniopomorskie1020576:68
4.Małopolskie0003054:82

W pierwszym piątkowym (01.04.2022 r.) spotkaniu półfinałowym stanęły naprzeciwko siebie reprezentacje Województwa Mazowieckiego oraz Śląskiego. Nasze zawodniczki od samego początku meczu narzuciły rywalkom własne tempo gry, którego one nie potrafiły utrzymać, co w ostatecznym rozrachunku przesądziło o wyraźnym 13-to bramkowym zwycięstwie:

Mazowieckie – Śląskie 36:23 (20:12)

W drugim półfinale zwycięstwo jedną bramką odniosły zawodniczki Kadry Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a mecz pocieszenia pozostał Naszym rywalkom grupowym z Wielopolski:

Wielkopolskie – Kujawsko-Pomorskie 27:28 (13:16)

Sobotnie (02.04.2022 r.) spotkanie finałowe było nagrodą dla obu zespołów za wszystkie trudy poniesione we wcześniejszych spotkaniach. Nasze rywalki z Kadry Województwa Kujawsko-Pomorskiego podobnie, jak Nasze reprezentantki były bardzo zmotywowane aby odnieść końcowe zwycięstwo, co było widać przez cały mecz, ale potrafiły się Nam przeciwstawić jedynie do 30 minuty spotkania. Ostatnie decydujące 20 minut finału i koncertowa gra Naszych zawodniczek (zwycięstwo w tym fragmencie spotkanie 14:7) pozwalają odnieść zasłużone zwycięstwo 6 bramkami i cieszyć się ze zwycięstwa w całym turnieju Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Mazowieckie – Kujawsko-Pomorskie 35:29 (16:19)

Wyniki wszystkich meczów finałowych:

o miejsce VII:ZachodniopomorskieMałopolskie25:21(10:11)
o miejsce V:LubelskieDolnośląskie26:36(12:18)
o miejsce III:ŚląskieWielkopolskie30:36(13:18)
o miejsce I:MazowieckieKujawsko-Pomorskie35:29(16:19)

Dodatkowo Martyna Niedziółka (Mazowieckie / MKS Karczew) została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Ręcznej Dziewcząt w Łomży – Podlaskie 2022.

Najlepszą zawodniczką naszej Kadry została wybrana Marta Czachor z UKPR Agrykola Warszawa.

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodniczek i sztabu szkoleniowego Kadry Województwa Mazowieckiego Młodziczek oraz równie wielkie brawa dla trenerów klubowych, którzy „na co dzień” trenują te zawodniczki za osiągniecie tego niesamowitego sukcesu:

Kadra Województwa Mazowieckiego Młodzików:

Nasi reprezentanci podobnie jak dziewczęta rozpoczęli rywalizację w Grupie „E” od pojedynku z Kadrą Województwa Wielkopolskiego. Na początku spotkania inicjatywę mieli Nasi rywale, jednak po 10 minutach gry Nasi zawodnicy „weszli na właściwe tory” i przejęli pełną kontrolę nad meczem odnosząc ostatecznie zwycięstwo 9-ma trafieniami:

Mazowieckie – Wielkopolskie 29:20 (15:8)

Kolejnym przeciwnikiem w pierwszym „meczowym” dniu zawodów byli reprezentanci kadry Województwa Łódzkiego. To spotkanie również było zacięte tylko na początku, gdyż po pierwszym kwadransie na parkiecie dominował zdecydowanie Nasz zespół i po uzyskaniu bezpiecznej 6-7 punktowej przewagi konsekwentnie utrzymał są do końcowego gwizdka sędziego:

Łódzkie – Mazowieckie 16:23 (9:14)

Drugiego dnia turnieju Nasza Kara rozegrała spotkanie z Reprezentacją Województwa Dolnośląskiego, a stawką dla obu ekip był jedynie prestiż, ponieważ po pierwszym dniu Mazowsze miało już zagwarantowane pierwsze miejsce w Grupie „E”, natomiast Dolny Śląsk musiał się pogodzić z czwartą pozycją i walką o miejsca V-VIII. Ten mecz miał dziwny przebieg i obfitował w nagłe zwroty akcji, pomimo wyraźnego prowadzenia do przerwy nie udało się Naszym reprezentantom utrzymać tym razem prowadzenia do samego końca, co wykorzystali rywali i okazali się lepsi w serii rzutów karnych:

Dolnośląskie – Mazowieckie 30:30 (14:19) k <3:2>

Drugie miejsce i również awans do strefy medalowej uzyskała Kadra Województwa Łódzkiego po dramatycznym zwycięstwie w serii rzutów karnych z Kadrą Województwa Wielkopolskiego.

1.Mazowieckie2010782:66
2.Łódzkie1101569:72
3.Wielkopolskie1011476:80
4.Dolnośląskie0102274:83

W pierwszym piątkowym (01.04.2022 r.) spotkaniu półfinałowym stanęły naprzeciwko siebie reprezentacje Województwa Mazowieckiego oraz Warmińsko-Mazurskiego. Nasi zawodnicy w pierwszej połowie meczu mieli problemy z szybko i agresywnie grającymi rywalami, przez co do przerwy prowadzili jedynie jednym trafieniem. Po przerwie bardziej konsekwentna gra w ataku oraz szczelna obrona pozwoliły „odskoczyć” Naszym zawodnikom od przeciwników, wygrać to spotkanie 9-cioma bramkami i w ten sposób zapewnić sobie awans do wielkiego finału.

Mazowieckie – Warmińsko-Mazurskie 30:21 (14:13)

W drugim półfinale zwycięstwo pięcioma bramkami odnieśli zawodnicy Kadry Województwa Pomorskiego, a mecz pocieszenia pozostał Naszym rywalkom grupowym z Łódzkiego:

Łódzkie – Pomorskie 25:30 (14:13)

Sobotnie (02.04.2022 r.) spotkanie finałowe było nagrodą dla obu zespołów za wszystkie trudy poniesione we wcześniejszych spotkaniach. Nasi rywale z Kadry Województwa Pomorskiego podobnie, jak Nasi reprezentanci byli bardzo zmotywowani aby odnieść końcowe zwycięstwo (do tej pory nie zaznali na tym turnieju smaku porażki), ale ich sobotnia dyspozycja pozwoliła wytrzymać narzucone przez Naszych zawodników tempo gry jedynie przez pierwsze 15-cie minut, gdy to na tablicy widniał remis 10:10. Ostatnie 10 minut pierwszej połowy miało niebagatelny wpływ na końcowy rezultat tego pojedynku – prawie bezbłędna gra zarówno w obronie i ataku pozwoliła uzyskać 5-cio bramkowe prowadzenie. Taka przewaga na tablicy wyników utrzymywała się przez praktycznie całą drugą część gry i została powiększona w samej końcówce spotkania do 8-miu trafień, co pozwoliło cieszyć się z przekonującego zwycięstwa w całym turnieju Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Mazowieckie – Pomorskie 35:27 (19:14)

o miejsce VII:ŚląskieLubelskie23:31(13:11)
o miejsce V:WielkopolskieDolnośląskie33:25(14:14)
o miejsce III:Warmińsko-MazurskieŁódzkie34:32(15:13)
o miejsce I:MazowieckiePomorskie35:27(19:14)

Dodatkowo Gabriel Bieniek (Mazowieckie / UKS Diament Ostrołęka) został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Ręcznej Chłopców w Dąbrowie Białostockiej – Podlaskie 2022.

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników i sztabu szkoleniowego Kadry Województwa Mazowieckiego Młodzików oraz równie wielkie brawa dla trenerów klubowych, którzy „na co dzień” trenują tych zawodników za osiągniecie tego niesamowitego sukcesu:

7.Maciejek TomaszUKS Szczypiorniak Lesznowola
8.Minota KrzysztofUKS Diament Ostrołęka
9.Minota MaciejUKS Diament Ostrołęka